Rüştü Reçber Kimdir?

Anasayfa Araştırma Portre Panoroma Ş.L. Panoroma

Rüştü Reçber... O bir kaleci... O Pele tarafından belirlenen yaşayan 100 en iyi futbolcudan biridir. 2002 Dünya Kupası'nın en iyi kalecisi seçilmiş ve Dünyanın En İyi 3. Kalecisi olmuştur. Gelin hep beraber Rüştü Reçber'in kariyerine bakalım...

PAYLAŞ

Rüştü Reçber... O bir kaleci... O Pele tarafından belirlenen yaşayan 100 en iyi futbolcudan biridir. 2002 Dünya Kupası'nın en iyi kalecisi seçilmiş ve Dünyanın En İyi 3. Kalecisi olmuştur. Gelin hep beraber Rüştü Reçber'in kariyerine bakalım...

Tam Adı
Rüştü Reçber
Doğum Tarihi
10 Mayıs 1973
Doğum Yeri
Antalya,Türkiye
Boyu
1.83
Mevki
Kaleci
1973

Rüştü Reçber, Antalya'nın Korkuteli ilçesinin Küçükköy köyünde dünyaya geldi, babası manav olan Rüştü Reçber küçük yaşlardan itibaren futbola ilgili bir çocuk olarak büyüdü. Küçük yaşlarda forvet olarak görev yapan Rüştü Reçber, uzun boyundan dolayı 16 yaşından sonra kaleye geçmeye başladı.

1990

1990 yılında Burdurspor'da profesyonelliğe adım atan Rüştü gösterdiği performansla önce Fatih Terim'in dikkatini çekti. Galatasaray tarafından da beğenilen Rüştü dönemin Galatasaray teknik direktörü Mustafa Denizli tarafından takıma alınmadı. 

1991

Galatasaray ile anlaşamayan Rüştü Antalyaspor'un yolunu tuttu. Antalyaspor forması ile yeteri kadar şans bulamasa bile ümit milli takımı ile gösterdiği performansla Beşiktaş'ın dikkatini çekti. Tam transfer gerçekleşecekken trafik kazası geçiren Rüştü,bir süre futboldan uzak kaldı ve Beşiktaş bu transferden vazgeçti.

1994

Geçirdiği kazadan sonra başarılı bir tedavi dönemi geçiren Rüştü, Antalyaspor forması ile gösterdiği başarılı performansın neticesinde kariyerinin 9 senesini geçireceği Fenerbahçe'ye transfer oldu.

2002

2002 Dünya Kupası'nde gösterdiği üstün performansla ''Dünyanın En İyi Kalecisi'' ünvanına layık görülen file bekçisi Avrupa'nın dev klüplerinin ilgisini çekiyordu.

2003

Dünya Kupası dönüşünde bir sezon daha Fenerbahçe kalesini koruyan Rüştü İngiliz devleri Manchester United ve Arsenal'le ön protokol imzaladı. O dönem Barcelona başkanlığına aday olan La Porta başkan seçilmesi halinde Rüştü'yü transfer edeceğini söyledi ve seçimi kazandı. Bunun neticesinde araya giren Barcelona, Rüştü'yü renklerine bağladı.

2004

Barcelona kariyeri pek iyi başlamayan ve AB statüsünde olmadığı için kontenjan sorunu ile karşılaşan Rüştü'nün Rijkaard ile de arası pek iyi olmayınca sadece 4 maçta forma şansı buldu ve sezon sonunda Fenerbahçe'ye transfer oldu.İkinci Fenerbahçe döneminde Volkan Demirel ile kaleyi dönüşerek koruyan deneyimli file bakçisi üç sezonda toplam 75 maça çıkabilidi.

2007

Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Rüştü, Beşiktaş'ın yolunu tuttu. Beşiktaş formasını 5 sezon terleten deneyimli eldiven dalgalı performansı ile dikkat çekti.Beşiktaş forması ile 125 maça çıkan Rüştü'nün şüphesiz en etkiileyici performansı İngiliz devi Manchester United karşısında alınan galibiyette olmuştur; öyle ki maçın spikeri ne diyeceğini bilemeyerek '' Her yerinden öpüyorum Rüştü'' demiş ve günlerce dillerden düşmemiştir.

2012

Kariyerinde toplam 537 maça çıkan Rüştü 132 kere Milli takım formasını terletmiş bir efsane olarak futbola veda etti.

PAYLAŞ
Yorumlar
DAHA FAZLA FUTBOL